Výběr z monitoringu ČTK - 14.10.2013

Na Vysočině přibývají lidé v obcích, které měly levné parcely


Jihlava 14. října (ČTK) - Přestože na Vysočině ubývá obyvatel, některé obce se v posledních letech podstatně rozrostly. Vrací se jim to, že nabídly hodně stavebních parcel, často i za dotované ceny. Kupříkladu v Panenské Rozsíčce na Jihlavsku žije 150 lidí, skoro o dvě třetiny víc než v roce 2004. Díky přílivu obyvatel dostávají obce více peněz od státu a mohou udržet školy. Podle některých starostů, které  oslovila ČTK, však rychlý rozvoj s sebou nese i zápory. Část lidí se v novém místě nehlásí k trvalému pobytu a děti vozí dál do školy ve městě.

Ve Štokách na Havlíčkobrodsku podle Českého statistického úřadu přibylo za minulých devět let 257 obyvatel a zkraje letošního roku tam žilo 1797 lidí. "Řekl bych, že to má svůj rub i líc," řekl starosta Pavel Královec. Ve Štokách bylo postaveno přes 140 rodinných domů. Díky přílivu rodin mohla být základní škole zrušena výjimka udělená kvůli nižšímu počtu žáků.

Podle Královce se ale část nových obyvatel ve Štokách nepřihlásila k trvalému pobytu a městys na ně žádné peníze od státu nedostává. Lidé přicházející z města se prý také moc neúčastní místního života a mají víc požadavků. Zastupitelé Štoků se teď dohodli na tom, že parcel už budou připravovat méně. "Abychom spíš pokryli žádosti místních občanů," řekl starosta.

Obyvatel na Vysočině ubývá od roku 2009. Do letošního pololetí kraj ztratil celkem 4891 lidí. Mezi rozrůstající se sídla patří kupříkladu i Ždírec nad Doubravou s 3177 obyvateli, kde od roku 2004 podle ČSÚ přibylo 270 lidí. Počet obyvatel v Hamrech nad Sázavou na Žďársku ve stejné době stoupl o 253 na 1496.

Obecní úřad v Hamrech sám prodal 58 parcel a dalších 78 parcel u obce připravil soukromý investor. "Vidím to jako přínos," zhodnotil starosta obce Hubert Křesťan rozrůstání Hamrů. Podotkl, že některé obce chtějí mít parcely jen pro starousedlíky. "Ale s takovou filozofií my nepostupujeme," řekl. I podle jeho zkušenosti se sice noví obyvatelé místního dění moc neúčastí, ale to se prý mění postupem času.

Vylidňování by díky parcelám chtěla zpomalit radnice v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, podle místostarosty Jaroslava Doležala jinudy cesta nevede. Od roku 2004 podle statistiky město ztratilo 566 obyvatel, má jich 5482. "Lidi nám utíkají. Podnikatelé, kteří tu bydleli v bytovkách, si postavili ve vesnicích kolem Ledče. Město s takovou historií si nezaslouží, aby z něj za chvíli byla vesnice," řekl Doležal. Z 18 parcel je zhruba po roce prodána polovina. Jejich přípravu radnice dotovala více než milionem Kč. Stavebníci za metr čtvereční platí 600 Kč.

vst snm

 

Logo_ARK_piktogram

Kurz

Obchodník
s realitami

vč. zkoušky odborné způsobilosti

od
13.3.2018
v Praze

Přihláška
a podrobné
info zde