Výběr z monitoringu ČTK 12.11.2013

C&W: Hodnota prvotřídních nemovitostí roste tři čtvrtletí v řadě


Praha 12. listopadu (ČTK) - Hodnota prvotřídních nemovitostí v Česku roste již tři čtvrtletí po sobě. Růst táhnou hlavně špičková obchodní centra v Praze, jejichž kapitálová hodnota se už dostala nad svůj vrchol z roku 2007. Vyplývá to z Indexu kapitálové hodnoty komerčních nemovitostí CRECVI (Commercial Real Estate Capital Value Index), který  zveřejnila společnost Cushman & Wakefield (C&W).

Hodnota indexu se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 5,8 procenta. "Růst táhnou dobré výsledky nejlepších obchodních center v Praze. Hodnota průmyslových prostor je stabilní. Pouze u pražských kancelářských nemovitostí se zatím situace nezlepšuje. Důvodem je dostatečná nabídka volných prostor, kvůli které neroste nájemné," poznamenal Michal Soták, vedoucí týmu průzkumu trhu C&W. Dodal, že kapitálové hodnoty kancelářských prostor jsou na úrovni roku 2005. "Ale prvotřídní obchodní centra v Praze již překonala svůj vrchol z roku 2007," doplnil Soták. Kapitálové hodnoty průmyslových nemovitostí odpovídají zhruba úrovni z roku 2004.

Index CRECVI sleduje vývoj českého realitního trhu od prvního čtvrtletí roku 2003. Trh jako celek dosáhl vrcholu ve třetím a čtvrtém čtvrtletí roku 2007 a dna ve třetím čtvrtletí roku 2009. Druhé "dno" recese přineslo další, velmi mírný pokles, který skončil ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012. Od té doby údaje naznačují stálý a solidní růst kapitálové hodnoty nemovitostí a trh jako celek se vrátil na úroveň roku 2006. Kapitálovou hodnotou nemovitostí C&W rozumí takovou cenu, za kterou by se s nemovitostí pravděpodobně obchodovalo na kapitálových trzích.

Index CRECVI je jediným lokálně zpracovávaným indexem kapitálové hodnoty nemovitostí v Česku. Inspirací mu byl britský index IPD, který je však na rozdíl od českého založen na uskutečněných jednotlivých transakcích. Index CRECVI se týká pouze ČR a udává meziroční změny kapitálové hodnoty portfolia komerčních nemovitostí, které tvoří prvotřídní kancelářské prostory v Praze, prvotřídní pražská obchodní centra a prvotřídní logistické prostory v Česku. Váha jednotlivých odvětví v portfoliu je stálá. Změny hodnot indexu vyplývají pouze ze změn nájemného a míry výnosnosti.

fis jw

 

Logo_ARK_piktogram

Kurz

Obchodník
s realitami

vč. zkoušky odborné způsobilosti

od
13.3.2018
v Praze

Přihláška
a podrobné
info zde