Výběr z monitoringu ČTK - 23.12.2013

Plzeň zlevnila a zjednodušila pronájmy velkých bytů


Plzeň 22. prosince (ČTK) - Plzeň zlevnila a zjednodušila pronájmy velkých městských bytů nad 90 metrů čtverečních, o něž je ve městě kvůli krizi mezi nájemníky nejmenší zájem. Tyto byty i nebytové prostory chce radnice už několik let prodávat, ale kvůli situaci na realitním trhu se jí to nedaří. Nová pravidla vyplynula právě z této aktuální situace a z možnosti zveřejňovat je na novém byty.plzen.eu">webovém serveru, řekl ČTK primátorův náměstek Miloslav Šimák (ČSSD).

"Zveřejňování volných bytů jen na úřední desce a výběr formou soutěže není efektivní. Velmi výhodné a potřebné je zveřejňovat tyto byty na webu, který už se dostal do povědomí občanů," uvedl.

Byty nad 90 metrů čtverečních byly podle dosud platných pravidel nabízeny na úředních deskách, což ale nezajistilo dostatečný zájem. Pokud se přihlásilo více žadatelů, soutěžili o byt podle výše nabídnutého nájemného za plochu nad 90 metrů čtverečních. "Trh s byty ukazuje, že se nájemné u velkých bytů snižuje. Tyto byty budou také zveřejněny na webu s pevnou výší nájmu, a to 25 procent ze schváleného nájemného, tedy 20,53 Kč/m2/měsíc. V nájemném bude zohledněn koeficient domu," uvedl Šimák. Minimální výše příjmu žadatele o byt zůstává nejméně 0,8 násobku průměrné mzdy.

"Několikrát jsme konstatovali, že bychom tyto velké byty nejraději prodali. Kolegové ale přišli s řešením tak, aby se lépe uplatňovaly na nájemním trhu," uvedl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Realitní web, tedy široká veřejná nabídka, podle něj zájem zvýší. Zjednodušuje se také proces podávání žádostí. Až dosud museli žadatelé dokládat řadu dokumentů, ale nyní je předloží až vítěz soutěže o byt.

Cena nájmu za nadměrné metry kolem 25 procent ze standardního nájmu je podle Zrzaveckého rozumná kvůli tomu, že "je složitá doba a o velké byty není zájem". Cena standardního nájemného je vysoká, dodal. U bytů do 90 m2, dříve označovaných jako I. kategorie, se platí druhý rok 82,10 Kč/m2. Tržní nájemné v Plzni je o necelou třetinu vyšší.

Podle Zrzaveckého by město mělo prodat všechny byty s plochou nad 90 m2, ale ne teď, kdy nelze očekávat takový výnos jako před krizí. Problémem ale je, že často jsou v domě různě velké byty, a kdyby si radnice ty menší ponechala, musela by se stát součástí sdružení vlastníků. To by ji podle náměstka dostávalo do velmi složitých situací. Další variantou je byty rozdělit a využívat je pro sociální služby.

brb snm

 

Logo_ARK_piktogram

Kurz

Obchodník
s realitami

vč. zkoušky odborné způsobilosti

od
13.3.2018
v Praze

Přihláška
a podrobné
info zde