Výběr z monitoringu ČTK - 19.3.2014

Praha 9 nabídne k privatizaci všechny byty, které vlastní

Praha 18. března (ČTK) - Praha 9 nabídne k privatizaci všechny byty, které vlastní. Na svém posledním zasedání o tom rozhodlo zastupitelstvo městské části. Další kolo privatizace by měla začít příští rok, dokončena má být do roku 2018. Za metr čtvereční lidé zaplatí 13.000 korun. ČTK to řekl místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS).

V dalším kole privatizace se do prodeje dostane celkem 1600 bytů. Nabízeny budou ve čtyřech etapách, radnice by tak chtěla každý rok prodat asi 400 z nich. Nájemníkům, kteří si je nekoupí, zůstanou nájemní smlouvy zachovány. Proti spekulativnímu přeprodávání bytů má sloužit pětileté předkupní právo radnice.

Jedním z argumentů opozice proti privatizaci bytů je námitka, že by městské části měly zajišťovat sociální bydlení. Podle Portlíka ale nedostává Praha 9 tolik žádostí o sociální bydlení, aby musela mít ve vlastnictví stovky bytů. Obává se také koncentrace sociálních bytů na jednom místě. "Kdybychom takhle sociální byty vytvářeli, tak vznikají ghetta," poznamenal. Lidé, kteří jsou cílovou skupinou sociální péče, by podle něj měli být co nejvíce spojeni s okolím, které by na ně mělo mít pozitivní vliv.

Vedení radnice předpokládá, že lidé nekoupí asi deset procent bytů, ty pak bude k sociálním účelům využívat. Portlík odhaduje, že by po skončení privatizace městská část mohla mít ve svém vlastnictví asi 250 bytů. Nabízet je pak bude například tělesně postiženým, matkám samoživitelkám nebo je využije pro krátkodobou pomoc, když se lidé dostanou do potíží s bydlením.

Praha 9 měla v roce 2006 asi 3000 obecních bytů. Současná fáze privatizace by měla skončit prodejem obecních bytových domů na Sokolovské.

Karel Čapek mha

 

 

 

Logo_ARK_piktogram

Kurz

Obchodník
s realitami

vč. zkoušky odborné způsobilosti

od
13.3.2018
v Praze

Přihláška
a podrobné
info zde