Výběr z monitoringu ČTK - 21.3.2014

 Lidé stále častěji uvažují o pořízení inteligentních systémů

Brno 20. března (ČTK) - Lidé v Česku stále častěji uvažují o pořízení inteligentních systémů do domácností. Pomáhají jim například s energetickými úsporami. Moderní vybavení ale stojí desítky tisíc korun. ČTK to  na veletrhu Amper v Brně řekl Jiří Kubeš ze společnosti ABB, která patří ke světovým lídrům v oblasti energetiky a automatizace.

Inteligentní systém majiteli umožní například ovládat dům na dálku mobilním telefonem, ovládá žaluzie podle aktuálního počasí nebo odpojí vybrané elektrospotřebiče v době, kdy majitel není doma.

Vybavení chytrého domu přijde na více než 60.000 korun. Zdaleka proto není samozřejmostí. Také developeři zvažují, zda domy rovnou při stavbě inteligentními systémy vybaví, nebo ne. Podle Kubeše to dělají jen někteří. "Je to v rámci toho, aby projekt lépe prodali," uvedl. Podle něj jde zejména o projekty rezidenčních čtvrtí ve velkých městech.

Inteligentní systémy mají v domech často lidé s technickým vzděláním, informatici nebo ti, kdo mají obecně rádi komfort. Takový dům pak má několik centrálních funkcí, které se zapínají nebo vypínají podle nastavení.

Majetkově méně silná skupina zájemců se orientuje zejména na energetické úspory. "Hledají levnější řešení, aby co nejvíce ušetřili. To jde trochu proti sobě, protože moderní technologie, která více spoří, je při pořízení dražší," uvedl Kubeš. Lidé podle něj daleko více než v minulosti nad investicemi přemýšlejí. Uvažují o tom, co je nezbytné a co si mohou dovolit. "Zájem je ohromný, ale vlastní realita při pořízení naráží na ekonomickou otázku," dodal Kubeš.

Filip Vrána kš

 

Logo_ARK_piktogram

Kurz

Obchodník
s realitami

vč. zkoušky odborné způsobilosti

od
13.3.2018
v Praze

Přihláška
a podrobné
info zde