Před několika dny jsem podal inzerát na prodej svého bytu v OV a teď čelím záplavě telefonátů. Z mnohých ani není patrné, zda se jedná o přímého zájemce o koupi nebo o realitní kancelář. Jak lze tomuto stavu čelit?

Pokud jste svoji nemovitost nabídl prostřednictvím veřejné inzerce, pak je opravdu těžké radit, jak je možné se „záplavě telefonátů“ kohokoli bránit. Určitě však nepodléhejte žádným „nátlakům“.

Prosím o sdělení,zda musí být realitní kanceláře povinně v nějaké asociaci.

Provozování realitní kanceláře je ve smyslu naší platné legislativy volnou živností.

Obrátil jsem se s prodejem bytu na jednu realitní kancelář, kde požadovali, aby zprostředkovatelská smlouva, kterou bychom uzavřeli, byla smlouvou výhradní. Můj známý mě od takové smlouvy zrazuje a říká, že je lepší, aby můj byt nabízelo více kanceláří na

Při prodeji nemovitosti doporučuji uzavírat exkluzivní zprostředkovatelskou smlouvu. Prodáváte-li například auto prostřednictvím autobazaru, můžete tak učinit jen „přes“ jeden autobazar. Představa, že více zprostředkovatelů Vám prodá byt rychleji, či výhodněji, je mylná.

Jsem členem bytového družstva a mám uzavřenou smlouvu o užívání družstevního bytu. Mohu tento byt pronajímat bez souhlasu družstva?

Podle občanského zákoníku je potřeba, abyste od vlastníka bytu, tj. od bytového družstva měl předem písemný souhlas.

Rozhodla jsem se uzavřít s realitní kanceláří exkluzivní zprostředkovatelskou smlouvu. Jaký rozsah služeb by mi v takovém případě měl být nabídnut? Platí, že čím víc služeb, tím důvěryhodnější firma?

Solidní realitní kanceláře, které se řídí zásadou, že spokojený klient se vrací, popř. doporučuje realitní kancelář, kde byl spokojen svým známým, nabízejí při uzavření exkluzivní zprostředkovatelské smlouvy v podstatě kompletní zajištění průběhu celého obchodu.

Zadala jsem svoji nemovitost k prodeji u realitní kanceláře. Ráda bych věděla, co by tato realitní kancelář měla dělat pro zveřejnění mé nabídky? Obzvláště v dnešní době, kdy banky méně půjčují si myslím, že by správná realitní kancelář měla dělat víc, ne

Nejprve je nutné si říci, že to, co pro Vás realitní kancelář udělá, by mělo být obsaženo ve zprostředkovatelské smlouvě, kterou jste s ní nepochybně řádně uzavřela. Budeme-li hovořit pouze o zveřejnění Vaší nabídky, pak má realitní kancelář řadu možností.

Zajímalo by mne, do jaké míry mohou za pokles cen rezidenčních nemovitostí banky, resp. pokles aktivity na hypotečním trhu a do jaké míry je problém v tom, ze by trh s nemovitostmi byl saturován.

To, že v současné době banky pečlivěji prověřují příjmy klientů, kteří žádají o poskytnutí úvěru za účelem nákupu nemovitostí, není žádné tajemství. Banky chtějí půjčovat, ale jejich interní předpisy jim to neumožňují v takové míře, jak tomu bylo třeba před dvěma roky.

Jako společenství vlastníků jednotek (SVJ) velkého panelového domu máme problém se zajištěním kvalitního úklidu společných prostor v domě. Jaké řešení byste nám doporučili?

Předpokládáme, že správu vašeho domu vám provádí specializovaná firma na správu nemovitostí. Rozhodně nedoporučujeme, aby výbor SVJ si veškerou správu domu zajišťoval vlastními silami.

Rozsah služeb realitní kanceláře - člena ARK ČR

Realitní kancelář je  v rámci sjednané provize u tzv. „exkluzivních zakázek“ připravena a schopna při zprostředkování prodeje zajistit
Strana 3 (4)

Logo_ARK_piktogram

Kurz

Obchodník
s realitami

vč. zkoušky odborné způsobilosti


od

28.1.2019
v Praze

Přihláška
a podrobné
info zde


Reality bez rizika

Jak se vyvarovat chyb v realitních obchodech

Info zde