AML zákon platí i pro developery
Povinnosti, které ukládá AML zákon (např. identifikace a kontrola klientů a majetku) musí plnit mimo jiné „osoba, která jako předmět svého podnikání nakupuje nebo prodává nemovité věci“.
V nedávném rozhodnutí ze dne 05.02.2025 se Nejvyšší správní soud (NSS) zabýval otázkou, zda do této kategorie spadá i developer prodávající bytové jednotky vystavěné na vlastních pozemcích.
V uvedeném případě developerská společnost zajistila výstavbu výškové budovy s bytovými jednotkami určenými k prodeji a byty následně mezi lety 2018 a 2019 prodala. Developer při těchto prodejích nepřezkoumával zdroje peněžních prostředků u obchodů a nezjišťoval skutečné majitele obchodních partnerů ani neověřoval jejich totožnost. Za toto developerské společnosti Finanční analytický úřad uložil pokutu ve výši 750.000 Kč. Společnost se proti pokutě bránila a tvrdila, že na developery AML zákon nedopadá, a tak se věc dostala až k NSS.
NSS potvrdil, že AML zákon dopadá (i) na „přeprodej“ nemovitostí, aniž by v mezidobí došlo ke zhodnocení (např. výstavbou nebo rekonstrukcí) i na (ii) nákup nemovitosti za účelem jejího zhodnocení bytovou zástavbou a následný prodej bytového domu či jednotek (developerská činnost).
Dle NSS tento přístup platil i za „starého“ znění AML zákona (účinné do 31.12.2020), které znělo odlišně, než jsme uvedli na začátku, a sice se AML zákon uplatnil na „osoby oprávněné k obchodování s nemovitostmi“. Na developery tak AML zákona dopadá v současnosti a dopadal na ně i do konce roku 2020.
Pokud působíte v oblasti obchodu s nemovitostmi, je nezbytné věnovat AML povinnostem dostatečnou pozornost, abyste se vyhnuli sankcím ze strany Finančního analytického úřadu.
Pro ARK ČR připravil
JUDr. Daniel Fridrich
Advokát
NIRRIS s.r.o., advokátní kancelář