Trhlina ve zdi nabízené nemovitosti

Při prohlídce rodinného domku, který máme v úmyslu koupit, jsme narazili na trhlinu ve  zdi. Realitní makléř mně ujistil, že na statiku domu tato trhlina nemá vliv. Pokud domek koupíme a následně se ukáže, že je nutná oprava, aby byla zajištěna stabilita domu, je makléř za svoje chybné trvzení odpovědný? Mohu po něm žádat náhradu škody?

Pokud makléř není vzděláním, resp. původním povoláním stavař, neměl by takové vyjádření říkat. Paragraf 5 občanského zákoníku zní: „Kdo se veřejně nebo ve styku s jinou osobou přihlásí k odbornému výkonu jako příslušník určitého povolání nebo stavu, dává tím najevo, že je schopen jednat se znalostí a pečlivostí, která je s jeho povoláním nebo stavem spojena. Jedná-li bez této odborné péče, jde to k jeho tíži.“  Toto ustanovení se týká i činnosti realitních zprostředkovatelů. Máte-li o výroku realitního makléře v této věci pochybnosti, je na zvážení, zda využít služeb statika či jiného odborníka na stavby než se případně následně soudit o náhradu škody.


Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.