A co dál realitky?

Kolik let se už vlastně dohadujeme s našimi zákonodárci, že chceme zpřísnit podmínky pro provozování NAŠÍ činnosti? Teď to byly tři roky u vládního návrhu zákona.  Ale víte, že to bude již 26 let, co Asociace usiluje o prosazení přísnějších podmínek pro provozování realitní kanceláře? Ale je to vůbec normální, chtít si na sebe uplést bič?

Na první pohled není. Platí přece celá řada zákonných předpisů, které se tak či onak týkají povinností podnikatelů, realitní kanceláře nevyjímaje. Tak proč komplikovat život zvláštním zákonem? Je to tak trochu jako třeba s dietou, zákazem kouření nebo prohibicí… Jsou tu tací, kteří se umějí chovat s mírou a žádné zákonné omezování nepotřebují, ale vedle nich stojí řada jiných, na které platí jenom bič.

Když ve školách zákonem zakazují provozování automatů, které dětem prodávají nezdravé potraviny, má takové řešení řadu příznivců, ale také odpůrců. Stejné je to se zákazem kouření v restauracích. Všem, včetně kuřáků nakonec vadí smrad, který si přinesou domů na šatech z pobytu v začouzené putyce. Hlavní důvod zákazu kouření – ochrana zdraví nekuřáků, ale i kuřáků samotných – není třeba zmiňovat. Všechno se však dá schovat pod slovíčko demokracie. Přece si nenechám „kecat“ do svého života. Je to přece MOJE věc, jestli si zdraví ničím.

Ale tady možná je jádro pudla. Tak jako někteří zastánci „svobodného“ kouření odmítají, aby se jim někdo staral o zdraví, když to sami nedokáží, stejně tak nemalá řada realitních makléřů (a nejedná se zdaleka jen o tzv. garážové realitky), odmítá sama léčit svoji nekompetentnost alespoň sebe vzděláváním a poskytují vesele žalostně špatné služby. A tak jako nekuřáci trpí tam, kde bezohledně druzí kouří, tak si spotřebitel odnáší negativní zkušenosti ze spolupráce s diletantem. Obojí to hází stejně špatné světlo na řadu slušných. Známe přece kuřáky, kteří jsou ohleduplní a známe také mnoho (a nebojím se říci většinu) realiťáků, kteří jsou i bez existence realitního zákona profíci. Zkrátka lidé, ke kterým se rádi vracíme, jejichž služby vyhledáváme a doporučujeme je svým známým.

A proč o tom takto píši? Je to prosté. Vádí mi, že jméno i práci poctivých realitních zprostředkovatelů soustavně kazí skupina těch, kteří zneužívají skutečnosti, že činnost realitních kanceláří patří mezi volné živnosti. Prostě realitku si může otevřít každý … Zákon, který byl tři roky zpracováván pro současnou vládu Ministerstvem pro místní rozvoj, je opět „u ledu“. Proč? Raději nebudu spekulovat. Prostě proto, že pro vládu z nějakého důvodu nebyl dost důležitý, aby své předsevzetí dotáhla dokonce a do Poslanecké sněmovny návrh zákona předložila. Zajímavé je, že se v tisku o tomto nesplněném vládním závazku nepíše. Nikoho to zřejmě nezajímá. Že měl hlavně chránit spotřebitele? Asi je to jedno. Co už stará vláda… Zajímavější jsou teď blížící se volby. Třenice mezi jednotlivými partajemi. Zákon, který byl pozitivně vnímán všemi, napříč politickým spektrem, podporu opět ztratil. A tak se vracíme na začátek.

Co dál realitky?

Jen pro pořádek. Nemyslím si, že v návrhu zákona o realitním zprostředkování, jak se přesně nazýval, bylo vše perfektní. S ledasčím by se dalo polemizovat a také to Asociace dělala. Na tomto místě si musím přihřát polívčičku. Dělala – nakonec jako jediná. Kde byli všichni „znalci situace“, „komory“, „kluby“, „kultivátoři trhu“? No, asi měli na práci důležitější věci… Ale vlastně je to tak v pořádku. Asociace realitních kanceláří České republiky je tu pro všechny, nejen pro své členy. A tak věrna svým cílům, hájila zájmy realitních kanceláří. Bude v tom pokračovat. To mi věřte!

Letos zákon nebude, svět se nezboří. Budeme opět začínat u sebe. Vždyť naprostou většinu v zákoně definovaných požadavků členi Asociace plní již dnes.

  • Odborná způsobilost? Ano! Každý člen ARK ČR je odborně způsobilý.  Je to podmínka přijetí do Asociace. Vždyť také v souladu s Etickým kodexem ARK ČR každý makléř jedná při své činnosti vždy kvalifikovaným způsobem, čestně, v souladu s dobrými mravy, stanovami Asociace realitních kanceláří České republiky a platnými právními normami České republiky. Pokud by se tak nedělo, vystavuje se sankcím.
  • Osvědčení o odborné způsobilosti? Ano. A dokonce oproti navrženému zákonu se každý člen musí jednou za pět let podrobovat přezkoušení v rámci tzv. re-certifikací.
  • Seznam odborně způsobilých osob? Ano! Na webu arkcr.cz je vždy aktuální seznam členů. Ti jsou odborně způsobilí.
  • Povinné pojištění odpovědnosti? Ano! Povinnost, kterou dodržují členské kanceláře již téměř dvacet let.
  • Smlouva o realitním zprostředkování? Ano! Naprostá většina členů Asociace uzavírá se svými klienty písemnou zprostředkovatelskou smlouvu. O tom, zda se to stane povinností pro všechny členy a jejich transakce, bude jednat z rozhodnutí valné hromady členů, Asociační rada. Návrh, jak by to mělo vypadat, členům předloží v nejbližší době.

Vy ostatní, kteří v Asociaci ještě nejste. Připojte se. Přestaňte se vymlouvat na to, či ono. Do Asociace mohou všichni, jednotlivci, malé i velké realitní kanceláře, realitní sítě. Má to vlastně jedinou podmínku. Dodržovat pravidla hry. A vystavit se dobrovolně sankcím, když je poruším. Ale právě to se některým asi nechce…

Jan Borůvka

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.