Poslanci zrušili daň z nabytí nemovitosti, zachovali daňové odpočty u hypoték

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, která je 4 procenta z kupní ceny nemovitosti, schválili drtivou většinou poslanci. Spory ve Sněmovně vyvolal návrh vlády omezit daňové odpočty úroků u hypoték. Prošel ale návrh poslance ODS Vojtěcha Munzara na zachování odpočtu, podpořili ho i Roman Sklenák a Václav Votava z ČSSD a část KSČM. Zákon nyní posoudí Senát.

Ministryně financí Alena Schillerová při jednání Sněmovny o zvýšení schodku…

Ministryně financí Alena Schillerová při jednání Sněmovny o zvýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun.

„Lidi zajímá, zda si budou moci odečíst úroky. Neměli bychom rušit možnost odpočtu úroků,“ řekl Votava, který také navrhoval pozměňovací návrh a zachování daňové odpočty úroků u hypoték Hlasováním dvou sociálních demokratů se podle ministryně financí bude zabývat vládní koalice.

„Jsou to peníze, které zůstanou lidem. Byla to daň velmi nespravedlivá, takže je to dobrá zpráva,“ řekla po hlasování ministryně financí Alena Schillerová.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti se bude týkat všech převodů, kde účinky vkladu nastaly v prosinci 2019. Když se později rozhodne nemovitost prodat, nebude platit daň z příjmu jen v případě, že ji vlastnil alespoň deset let, dosud je to pět let. To má přispět k omezení spekulativního pořizování nemovitých věcí.

„Vítám zrušení daně z nabytí nemovitosti. Bude motivovat lidi k pořízení vlastního bydlení,“ uvedl poslanec opoziční ODS Jan Skopeček.

Poslanci kývli na Munzarův návrh a snížili úhrnnou částku úroků, o které se snižuje základ daně ze všech úvěrů poplatníků v téže společně hospodařící domácnosti, a to z 300 tisíc korun na polovinu, tedy na 150 000 Kč.

„Z toho jsem trochu ne smutná, ale překvapená,“ řekla Schillerová. Je to totiž jedna z mnoha výjimek, které by podle ní měly skončit. Odvolala se na to, že zrušení výjimek požaduje i prezident Miloš Zeman. Daňové odpočty u úroků z hypoték měly podle návrhu vlády zůstat jen do konce roku 2021.

„Řešíme tady odečtení úroků, ne, aby tady bylo dostupné bydlení,“ posteskl si v rozpravě komunistický poslanec Leo Luzar.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zruseni-dane-z-nabyti-nemovitosti-snemovna-vlada-rozpocet-500-miliard.